Ana sayfa İnceleme Xiaomi Mi5 incelemesi

Xiaomi Mi5 incelemesi

250
0
PAYLAŞ

Amiral gemisi statüsünde, ama aynı zamanda uygun fiyatlı bir akıllı telefon arıyorsanız; Xiaomi Mi5 tam size göre bir telefon.  Son dönemlerde çok telefon gördük ve biliyoruz ki daha niceleri de gelecek, yine son zamanlarda Türkiye’de akıllı telefon pazarında marka çeşitliğinde de bir artış gözlemliyoruz. Özellikle akıllı telefon pazarına Çinli üreticilerin girmesi akıllı telefon kullanıcılarının işini kolaylaştıracak. Tabi ki herkes 2000 tl ve ve daha üzeri fiyatlara telefon satın alamıyor. Amiral gemisi statüsünde olan Xiaomi Mi5 pahalı telefon alamayanların önemli tercihi oluyor.

Xiaomi Mi5, üretici firmanın en başarılı cihazlarından birisidir. Çin’de satışa sunulduğu zaman en çok satanlar listesinde yer alan Xiaomi Mi5, Türkiye’de de kendini satış testine tabi tutuyor. Bakalım sonuçlar nasıl olacak. Tabi Çin’deki gibi listenin başında yer alması biraz zor görünüyor. Çin üretimi olması hasebiyle önyargı ile bakılmamalı oldukça üstün özelliklere sahip olan bu telefon gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Bazı göze çarpan özellikleri:

  • Tasarım şıklığı
  • Snapdragon 820işlemcisi
  • 1080×1920 pikselçözünürlük
  • Parmak izi sensörü
  • Kamera
  • Düşük bütçe
  • Performans

Xiaomi Mi5’i tek kelimeyle özetleyecek olursak, netlikle seçeceğimiz kelime “etkileyici” olurdu. Çünkü telefon her istikametten başarılı. Çok ciddi sayılmayacak eksik yönleri var, ama 1500 TL gibi bir fiyat için de bazı eksikleri de umarsamamak gerekir diye inanıyoruz. 2000 TL’lere çıkamıyor ve S7’leri uzaktan izlemek zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız, Xiaomi Mi5 tereddüt etmeden alabileceğiniz bir telefon olduğunu rahatlıkla bildirebiliriz

Kimler Tercih edebilir.

1500 TL ücret bandında amiral gemisi statüsünde bir akıllı telefon arayanlar Xiaomi Mi5′i kolayca tercih edebilirler.

Mi5’in iki değişik sürümü var. Bunlar teknik kadrosunda farklılık gösterdiği gibi, tasarım noktasında da birbirinden farklılık yaratıyorlar. Elimizdeki Mi5, 3D Glass arka oturuma sahipken, Pro model olarak adlandırılan 128 GİGABYTE depolama ve 4 GİGABYTE RAM’li model seramik kaplamaya sahip.

Cam yüzeye sahip olan arka oturum konusuna da açıklık getirmek gerek. Önceden telefonun kutu açılışında da söylediğimiz gibi, telefonun sırt yüzeyinde elinizi gezdirdiğinizde cam değil, parlatılmış plastik malzeme izlenimi edinmeniz de gayet olası. Ancak tasarım güzel görünüyor, ona sözümüz yok.

Mi5’in etrafında metal kaplamalı bir çerçeve mevcut. Bu ona premium hava katıyor. Ekran 5.15 inç boyutunda ve üzerinde 1080×1920 piksel çözünürlük sunuyor. Bu manada telefonu yakın ekran boyutlu olan Samsung Galaxy S7 ve LG G5 ile mukayese edecek olursak, çözünürlük ile ilgili diğer iki modelin takipçisi olduğunu söyleyebiliriz. Bildiği üzerei G5 ve S7’de 2K ekran bulunmaktadır..

Akıllı Telefonun ekranındaki panel ise IPS LCD olarak kullanılmış. 428 ppi piksel yoğunluğunda olan ekran, Gorilla Glass 4 ile savunuyor. Ayrı olarak telefonun ekran – gövde oranının da yüzde 73.1 düzeyinde olduğunu söyleyelim. Bununla birlikte G5 ve S7’den daha geniş bir oran sunuyor bize Mi5.

Telefonun hemen altında USB-C irtibat noktasını müşahede ediyoruz. Yine telefonun sağ ve sol yönlerine yerleşmiş hoparlörler görülmekte. 7.3 mm ile gayet ince şık bir gövdeye sahiplik yapan telefonun sol tarafında kenarda SIM kart çekmecesi bulundurulmaktadır.. Burada microSD kart yeri olmaması eksiklik olmuş . Mi5’in belki de en dikkat çeken eksisi microSD kart desteği getirmemesi oluyor. 32, 64 ve 128 GİGABYTE‘lık seçenekler olarak sunulan telefonun, elimizde 32 GİGABYTE’lık modeli bu manada depolama alanı konusunda tatmin etmeyebilir. Çünkü birkaç uygulama kurduktan sonra kullanılabilir alan olarak geriye 21 GİGABYTE’ınız kalıyor.

Telefonun tasarımında en dikkat çeken noktalardan biri de şüphesiz, ön yüzdeki kapasitif butonun parmak izi sensörü olarak sunulmuş olması. Bu da telefona büyük artı katıyor.

 

** Siz  Xiaomi Mi5 kullanmayı tercih eder miydiniz?

::: TSMTeknosayfam.com

BİR CEVAP BIRAK