Ana sayfa İnternet Web Hızlandırmak İçin Ciddi Adımlar Atılıyor

Web Hızlandırmak İçin Ciddi Adımlar Atılıyor

195
0
PAYLAŞ

Bir takım internet siteleri, sayfalarını reklamlara tıka basa doldurup, bir de reklam engelleyicileri kullanmamıza öfkelenirken, web tarayıcısı geliştiricileri, bize daha hızlı bir web tecrübesi sunmanın yeni yollarını arıyorlar.

Mozilla Firefox ve Google Chrome, sayfaların yine yüklenme müddetini hızlandırmak üzere Facebook ile ortak çalışıyorlar. Sayfayı yine yükleme müddeti, Google’a göre ehemmiyetli zira Chrome‘daki sayfa görüntülemelerin yüzde 20’sinden fazlası, yine yüklemelerden geliyor. Facebook, Chrome ve Firefox‘un iki yıllık ortak çalışması, “önbellekleme” (caching) tekniğinin geliştirilmesini sağladı. Önbellekleme, internetten alınan bir takım bilgilerin PC’nize kaydedilmesi ve tekrar gerektiğinde PC’nizden hızla açılması mananına geliyor.

Web tarayıcısı üretenler ve web ilerleticileri iletişim durumunda olsalar da, bu tür bir ortaklığa nadir rastlanıyor. Üç firmanın bir arada çalışmasıyla yeni standartların ortaya çıkması da muhtemel. Web tarayıcılarının hızını arttırmak, sonu görünmeyen, her an geri tepebilen nankör bir süreçtir.Sayfaların hızlı açılması, daha çok sayfanın okunması, daha çok ürünün internetten satın alınması ve sosyal medya vaziyetlerinin daha çok aktüellenmesi mananına geliyor.

Önbelleklemede yapılan son geliştirmeler, web tarayıcılarının grafikler ve yazı tipleri gibi web öğelerinin her defasında kontrol edilmesinin önüne geçiyor (zira internet sitesi, bunların değişmeyeceğini söylüyor). Yeni teknik, Chrome’da Facebook’un yine yüklenme müddetini yüzde 28 hızlandırırken BBC’nin sitesi, eskisinden yüzde 50 daha hızlı açılıyor. Firefox takım azası Patrick McManus, yeni işlevlerin bu işin duayenleri tarafından ısrarla kullanılmasını öneriyor.

::: TSM – Teknosayfam

BİR CEVAP BIRAK