Ana sayfa Güncel Şeker de Uyuşturucu Gibi Olabilir mi?

Şeker de Uyuşturucu Gibi Olabilir mi?

237
0
PAYLAŞ

Günlük hayatımızda yoğun olarak kullandığımız şeker günümüzde insan vücudu üzerindeki tesiriyle tartışmaların merkezine oturuyor. Büyük bir çoğunluğumuzun severek tükettiği şeker aslında uyuşturucu maddeler kadar zarar veren olabilir mi?

Öğünlerimizin her mertebesine sızmayı muvaffak olan şeker aslında beynimizde içki, nikotin ve diğer uyuşturuculara benzer bir tesir yaratıyor. Kullanmaya devam ettikçe vücudumuz daha fazlasını istiyor. Kullanım miktarının artmasıyla beraber şeker bağımlılığının sebep olduğu hastalıklar yayılmaya başlıyor olabilir. Ancak işin asıl sıkıntılı tarafı vücudumuzun belli bir miktarda şekere ihtiyaç duyuyor olması… Başka bir deyişle şekeri komple hayatımızdan çıkartmak problemleri sonlandırmak için uygun bir yol değil.

Dünya Sağlık (Sıhhat) Örgütü, 2014 yılında yaptığı izahta günlük maksimum şeker kullanımının 25 gram olması gerektiğini ifade etmişti. Fakat organik ürün olarak üretilmiş meyveleri tap taze haliyle suyunu çıkarıp bir bardak tükettiğinizde dahi bu hududu aşmış oluyorsunuz. Üstelik günlük şeker tüketimimiz ekseriyetle bir meyve suyuyla hudutlu kalmıyor. Her ne kadar aileler çocuklarının kahvaltıda şeker tüketmesine müsade etmese de, kahvaltılık gevreklerden reçellere her şeyde sandığımızdan çok fazla şeker bulunuyor. Böylelikle kahvaltı çocukların en fazla şeker tükettiği öğüne dönüşüyor. Hasılı günlük hayatımızda bu maksimum hududu fark etmeden fazlasıyla aşıyor ve sıhhat meselelerimizin tetiklenmesine kapı aralayabiliyoruz.

İşte saydığımız bu nedenlerden dolayı çocuklarımız da biz de alkoliklere benzer hastalıklara sahip olmaya başlayabiliyoruz. Bu yüzden bir hayli uzman şekerin uyuşturucu maddeler gibi tehlikeli sınıftan görülmesini ve tüketim oaranın azaltılmasını istiyor. Uzmanlar şayet kullanım azaltılır ve bu bağımlılığı aşmak için bir evre kaydedilirse, gelecek nesillerin şeker kaynaklı hastalıklardan uzakta bir hayat sürme bahtına sahip olabileceğini müdafaa ediyor.

** Siz de şekeri çok tüketiyor musunuz?

::: TSM – Teknosayfam.com

 

BİR CEVAP BIRAK