Ana sayfa Güncel Park yeri arama meselesi tarihe karışıyor

Park yeri arama meselesi tarihe karışıyor

Yandex Harita Servisleri Müdürü Onur Karahayıt, dar sokaklarda park yeri arama meselenini azaltacak bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını belirtti.

209
0
PAYLAŞ

Yandex Harita Servisleri Müdürü Onur Karahayıt, dar sokaklarda park yeri arama meselenini azaltacak bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Yandex Harita Servisleri Müdürü Onur Karahayıt, dar sokaklarda park yeri arama meselenini azaltacak bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Bir Yandex Navigasyon kullanıcısının boşalttığı park yerini gerçek vakitli olarak diğer Yandex Navigasyon kullanıcısı görebilecek. Bu yenilikçi özelliği 2017 senesi içerisinde sunmayı tasarılıyoruz.” diye konuştu.

Karahayıt, Yandex Navigasyon’un 2017 senesi bilgilendirme toplantısında, navigasyon sistemlerindeki aktüellemeleri ve odak alanlarını anlattı.

Yandex Navigasyon’un 2017’de pek çok yeniliği kullanıcıların hizmetine sunacağını belirten Karahayıt, trafikteki park meselenini yeni dönem taktiğinin merkezine alarak “akıllı navigasyon çözümleri” vizyonunu geliştirdiklerini söyledi.

“163 bin 701 müessesenin bilgisi aktüellendi”

Türkiye’de ilk olan yeni özellikler devreye aldıklarını söyleyen Karahayıt, Türkiye çapında 39 bine yakın harita aktüellemesi yaptıklarını belirtti.

Karahayıt, “Kullanıcılarımızın en çok aradığı sağlık kurumu, eczane, benzin istasyonları, lokantalar, ATM’ler gibi müesseselerin bulunduğu veritabanını aktüelledik. Türkiye çapında 163 bin 701 müessesenin yer bilgisinden kullanıcılarımız yararlanabilecek. Kısa müddet önce trafikte hayatı kolaylaştıran ‘şerit yönlendirmesi’ özelliğini kullanıma açtık.” bilgilerini verdi.

Kullanıcıların seyir halindeyken karışık kavşaklarda veya anayola giriş-çıkışlarında doğru şeritlerde kalmalarını, güvenle sürüş yapmalarını sağlayan görsel bir asistan hizmeti getirdiklerini söyleyen Hayit, gerekli güvenli şerit bilgilerinin haritaya eklendiğini de ifade etti.

“Sesli navigasyon ‘Trafik ışıklarından sağa dönün’ diyecek”

Karahayıt, sesli navigasyona trafik ışıkları bilgisini ilave edeceklerini belirterek, “İstanbul gibi büyük bir şehirde kullanıcıların hayatını biraz daha kolaylaştırmak için sesli navigasyona yeni bir boyut ilave etmenin yararlı olacağını düşünerek haritamıza trafik ışıkları bilgisini de entegre etmeye başladık. Çok yakında kullanıcılarımız Yandex Navigasyon’dan ‘Trafik ışıklarından sağa dönün’ gibi yönlendirmeler de almaya başlayacak.” dedi.

Kahayıt yeni dönemde navigasyon teknolojisini yine tanımladıklarını belirtt.

“Boşalan park yerleri görülebilecek”

Karahayıt dar sokaklarda park yeri arama meselenini hafitleteceklerini belirtti.

“Yandex Navigasyon ayda 80 milyondan fazla açılıyor”

Yandex Türkiye Ülke Müdürü Zafer Sever, bugün her 5 kişiden 1’inin arama motoru olarak Yandex’i seçenek ettiğini belirterek, Rusya merkezli şirketin dünyada hem arama motoru hem de navigasyon çözümlerinde üne kavuştuğunu kaydetti.

Yandex Navigasyon’un Türkiye’de bilhassa büyük şehirlerde yaşayanlar için vazgeçilmez mobil uygulamalardan biri olduğunu vurgulayan Sever sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün milyonlarca kullanıcımız daha arabanın kontağını çevirmeden önce ‘Yandex ne diyor?’ diyerek trafiği kontrol ediyor. Ayda 80 milyondan daha fazla kez açılan bir uygulamadan söz ediyoruz. Bu rakam Türkiye nüfusundan dahi fazla. Yandex Navigasyon 2013’te Türkiye pazarına girdiğinden beri 15 milyondan fazla indirildi. Bu sayılar servisin Türkiye’de ne kadar çok sevildiğinin de bir göstergesi.”

Sever sual-yanıt bölümünde, çevirme ve hız kameralarına ait bir soruyu şöyle yanıtladı:

“Biz çevirmeleri bildirmiyoruz fakat kullanıcılar kendi aralarında, ‘burada çevirme var’, ‘hız kamerasına dikkat’ gibi ikazları birbiriyle paylaşıyorlar.”

BİR CEVAP BIRAK