Ana sayfa Bilgisayar Lazer Darbe Yöntemiyle Çok Hızlı Bilgisayarlar

Lazer Darbe Yöntemiyle Çok Hızlı Bilgisayarlar

Şu anki makinelerden 100.000 kat daha hızlı bilgisayarlardan bahsediyoruz.

227
0
PAYLAŞ

Mevcut bilgisayarlardan 100.000 kat daha hızlı çalışan bilgisayarlar, bildiğimiz kadarıyla yaşamı değiştirebilir. Başka şeylerin yanı sıra, uzak gezegenleri daha hızlı keşfetmelerine ya da hastalıkları teşhis etmelerine yardımcı olabilirler. Michigan Üniversitesi mühendisleri de dahil olmak üzere bir grup araştırmacı, bu amaca çok kısa lazer atımlarıyla ulaşmanın bir yolunu bulduklarına inanıyor. Araştırmacılar, elektronları hızlı ve verimli bir şekilde taşıyabilen “femtosaniye” (bir saniyenin dörtte biri) ışık palslarını kontrol etmek için bir yöntem geliştirdiler. U of Michigan, bunun “ışık dalgası elektroniklerine” doğru bir adım olduğunu ve sonunda kuantum hesaplamanın yapıldığını söylüyorlar .

Mevcut bilgisayarlarda, yarıiletkenlerle hareket eden elektronların bir kısmı birbirine çarpar ve enerji şeklinde ısı yayar. Bu çok verimli bir hesaplama değil. Araştırmacılar, yarı iletken olarak galyum selenit denilen kristaller kullandılar ve onlara kısa lazer darbeleri gönderdiler. Bu darbeler, elektronları bir diğerine daha yüksek bir enerji seviyesine taşır. Elektronlar daha yüksek enerji seviyelerinden geri döndüklerinde , daha kısa darbeler yayarlar.

Bu son derece kısa darbeler, elektronlarda hızlı bir şekilde bilgi okumak ve yazmak için kullanılabilir, ancak bunu yapabilmek için darbeleri kontrol edebilmeniz gerekir. Ekip, kristallerin yönünü değiştirmenin, elektronların nereye gittiklerini ve hareket ettiklerini kontrol etmelerini sağladığını keşfetti. U of Michigan, “femtosaniyedeki atımlar, bir elektronu bir hareketli duruma sokmak ve o devreden inmek arasında bir elektronu kesmek için yeterince hızlı olduğu için, hareketli hallerde elektronları kubit olarak kullanan kuantum hesaplamaları için potansiyel olarak kullanılabilir” açıklaması yapıldı.

Gerçek çalışma ışık dalgasında veya kuantum bilgisayarlarda kullanılan yöntemi görmeden önce , bir çok iş yapılması gerekiyorsa da, bu hedefe doğru atılmış büyük bir adımdır. Regensburg Üniversitesi‘nde kurşun araştırmacıları ve fizik profesörü Rupert Huber şöyle dedi:

“Son birkaç yılda biz ve diğer gruplar, ultra-kısa lazer darbelerinin titreşen elektrik alanlarının elektronları katılarda ileri geri harekete geçirebildiklerini bulduk. Hemen hemen herkes heyecanlıydı çünkü gelecekteki bilgisayarları inşa etmek için bu ilkeDEN istifade edebilecekTİR. Benzeri görülmemiş saat hızlarında çalışıyor .son 10 yılLARdaKİNDEN yüzlerce kat daha hızlı. “

Kaynak: https://www.engadget.com

BİR CEVAP BIRAK