Ana sayfa Güncel Kara Deliklerin Resimleri Nasıl Çekiliyor?

Kara Deliklerin Resimleri Nasıl Çekiliyor?

311
0
PAYLAŞ

Uzayın bilinmeyenlerle dolu şeyleri kara deliklerin resimlerini çekmek olası mı?

Uzaya değin bizler için en bilinmeyen ve muhtemelen en merak uyandıran şeylerden biri olan kara deliklerin internette aradığınız vakit bir sürü resimlerini bulmanız olası. Peki sizce bu fotoğraflar nasıl çekiliyor?

Yanıt belki de beklemediğiniz bir yanıt olacak ancak; çekilmiyor. Başka bir deyişle yukarıda gördüğünüz görsel vb hemen hemen hepsi, işin gerçek tarafına bakarsak illüstrasyonda çalışılarak hazırlanılmış tahmini şeyler. İnsanoğlu olarak 195 bin senelik tarihimizde daha rastgele kara deliği fotoğraflamayı muvaffak olmuş değiliz.

Bu konuda çalışmalarımız ise son birkaç yıldır hayli artmış vaziyette. Henüz bir kara delik fotoğraflamadık ancak ağır ağır ilk fotoğraflamayı yapmaya hazırlanıyoruz. Bu mevzuda bizim için hedef olarak belirlediğimiz kara delik , Güneş Sistemimizin de içinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki Sagittarius.

Şayet Sagittarius’un çevreninde mükemmel bir daire oluşturmuş şekilde dönen toz ve gazları fotoğraflayabilirsek, Einstein’ın genel izafiyet kuramının de bir bölümü ispat etmiş oluyor. Lakin toz ve gazların oluşması biçiminde tıpkı bir dairesel şeklinde değilse kuramı tekrar gözden geçirmemiz ihtiyaç duyulan.

Peki Sagittarius Nasıl Fotoğraflanacak?

26 bin ışık senesi uzaklıktaki Sagittarius’u fotoğraflamak hemen hemen olanaksız gibi. Bunun sebebi, hem çevrenindeki toz ve gaz bulutunun görüşü engellemesi, hem de kara deliğin olay ufkundan kaçıp Dünya’dan gözlemlenebilecek dalga boyunun sadece birkaç ışık oluşu.

Ama yeniden de Sagittarius için bir tasarımız mevcut; Event Horizon Telescope. Bu teleskobun nasıl bir şey olduğunu merak ediyorsanız kolayca şöyle diyelim; Güney Kutbu’ndan Hawaii’ye kadar değişik boylardaki teleskop ağının birbirine bağlanması ve bunların tek, büyük bir teleskop gibi kullanılması. Ancak bu şekilde en yüksek açısal çözünürlük sağlanabilmekte.

Sagittarius’u asgari bulanıklıkla görmemizi sağlayak (daha doğrusu sağlaması umulan) bu projesinin bu sene nihayetinde veyahut 2018’in başında ilk mevyesini vermesi bekleniyor.

Kaynak:https://seyler.eksisozluk.com/uzay-derinliklerinin-en-bilinmeyenlerinden-kara-deliklerin-fotografi-nasil-cekiliyor

BİR CEVAP BIRAK