Ana sayfa Güncel İTÜİ’lü talebelerden Mars Bulgu Aracı

İTÜİ’lü talebelerden Mars Bulgu Aracı

193
0
PAYLAŞ

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okuyan talebeler, Türkiye’de bir ilke imzalamaya hazırlanıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesindeki çeşitli fakültelerden bir araya gelmiş ve bir hayli başarılı projelere imzalamış İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Rover Takımı, Mars’ta kullanılmak üzere rover olarak adlandırılan bir uzay aracı geliştiriyor.

Ekibin emeli ise geliştirdikleri bu uzay aracıyla beynelmilel bir müsabaka olan University Rover Challenge (URC)’ye katılmak. Her sene Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletindeki Mars Desert Research Station’da (MDRS) gerçekleştirilen, üniversite talebelerinin tasarladıkları roverlar ile yarıştıkları yarışmaya bugüne kadar Türkiye’den hiçbir bazı katılmadı. Türkiye’de bir ilke imzalayarak bu yarışmaya katılmak isteyen İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Rover Takımı, yenilikçi fikirleriyle bu yarışmada Türkiye’yi temsil edeceğine inanıyor. Mars’ın yüzeyinde bulgu yapmak için geliştirilen aracın uzaktan kontrole ve özerk sürüş teknolojisine destek olduğu belirtiliyor.

Geliştirilen aracın en dikkate değer tarafı ise çukur yerlerde, engebeli yerlerde, eğimli arazide ve önüne çıkan engeller karşısında düşmemesi oldukça etkileyici özellik olarak gösteriliyor. Üstünde bulunan robot monte edilmiş kol aracılığıyla aracın yerdeki nesneleri alabileceği dile getiriliyor. Robot kolun bununla beraber Mars’ın yüzeyinden numuneler alacağı ve bu numuneleri kendi üzerinde çözümleyeceği dile kazançlıyor.  Robotun çöl yüzeylerine uyum sağlaması için sıcağa ve engebeli araziye dayanıklı olacak şekilde şasisi soğutma sistemleriyle birlikte alüminyum malzemeden 6 tekerlekli, özel süspansiyon sistemi ile birlikte tasarlandığı belirtiliyor. Mars’ta hayata değin izler araması için geliştirilen aracın üstündeki kameraların maharetiyle kontrol merkezine görüntü sağlaması göze çarpan özellik olduğu kaydediliyor. İmalat mertebesinde yaşanan parasal meselelerden dolayı hız kaybettiklerini belirten İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Rover ekibi bu konuda gönüllülerden yardım bekliyor.

Resim temsili benzeridir.

::: TSM – Teknosayfam.com

 

BİR CEVAP BIRAK