Ana sayfa Güncel Işık Hızını Geçmek Mümkün mü ?

Işık Hızını Geçmek Mümkün mü ?

444
0
PAYLAŞ
Işık hızına ulaşmak mümkün mü?

Işık hızı ile ilgili o kadar çok bilgi kirliliği var ki, nereden başlasam da diye çok düşündüm. Bir çok internet kullanıcısı , ışık hızı ile ilgili bir çok bilgiye sahip olduğu için , direk anlatmak istediğim mesele üzerine yoğunlaşacağım.

Işık hızını geçmek mümkün mü ?

Şu an ki teknoloji ile ışık hızını geçmek mümkün değil. En hızlı teknolojiler ile uzaya gönderilen uydular yaklaşık 8 ay içerisinde hedefe ulaştırılabiliyor. Eğer ışık hızını yakalamış olsaydık, bu süre belki de 2 saate düşecekti.

Aslında bilimsel olarak ışık hızını geçmek mümkün değil. Çünkü ışık hızını geçmek için kütlesiz olmak gerekir. Eğer ışık hızını geçen bir şey varsa bu da kütlesi olmayan bir maddedir.

Işık hızını geçtiğimiz zaman, artık geçmişe doğru bir hareket başlar. Çünkü ışık hızına ulaşınca , zaman durur. Işık hızını biraz geçince artık geçmişe doğru hareket başlar.

Peki bunlar gerçekten doğrumu ?

Bazı bilimsel veriler ışığında tam kanıtlanamasa da gerçeğe yakın öngörüler var.

Neden ışık hızına ulaşılmak isteniyor ?

Aslında bizim ışık hızına ulaşmaktan kastımız, bilemediğimiz evrenleri keşfetme arzusudur. Acaba ışık hızına ulaşınca, diğer alemleri göre bilecek miyiz diye bir beklenti var.

Pervane testi 

Serinlemek niyetiyle, tavana monte ettiğimiz pervane , hızla dönerken biz onu tüm olarak görürüz. Aslında pervane üç parçadan oluşmaktadır. Dolayı ile bu üç parça arasında ciddi boşluklar bulunmaktadır. Ama hızla döndüğü için biz o boşlukları göremeyiz.

Aynen bunun gibi de etrafımızdaki bir çok madde de bulunan atomlar ve bu atomlar içerisindeki elektronlar, hızla döndüğü için biz her şeyi bütün olarak görürüz.

Pervane testine tekrar dönecek olursak, eğer biz pervaneden daha hızlı dönebilirsek pervane hızı bizim gözümüzde iyice yavaşlamış olacaktır. Bu aşamada pervane arasındaki aralıklar gözümüze görünmeye başlayacaktır.

Bizde etrafımızda atom içerisinde bulunan hareketli enerjiden daha hızlı olabilirsek , maddenin boşlukları bize görünmeye başlayacaktır.

Duvara baktığımızda belki de arka tarafı görebileceğiz.Çünkü duvarda çok ciddi manada boşluklar bulunmaktadır. Ses nasıl o boşluklardan geçiyorsa , başka maddelerin de geçmesi mümkün olabilecektir.

Özetle, şunu diyebiliriz. Hali hazırda ışık hızını geçmiş değiliz. Ama bununla ilgili çok ciddi çalışmalar ve deneyler yapılmaktadır. Ciddi mesafelerin de alındığını söyleyebiliriz. Lakin ışık hızını geçeceğimize ihtimal veremiyorum. Bu çok zor ve karmaşık bir durumdur.

Eğer ışık hızı geçilirse, sonraki süreçte daha başka sırlar ve geçilmesi gereken evreler olduğu kaçınılmazdır.

Bekleyelim, eğer ömrümüz yeterse bakalım neler olacak. Siz de bu konu hakkında kendinize ait tespitlerinizi bizimle paylaşırsanız, memnun oluruz.

::TSM- Teknosayfam.com

BİR CEVAP BIRAK