Ana sayfa Bilgisayar Hangi İşlemciyi Seçmek Gerekir ?

Hangi İşlemciyi Seçmek Gerekir ?

246
0
PAYLAŞ

İşlemci bilgisayarın çalışmasını tertip eder. Programdaki tüm komutları tek tek işler. Bilgisayarın beyni konumundadır. Bir çok işlem burada gerçekleşir. Bilgisayarda her hareketimizi işlemci yapar. Söz gelimi bir tuşa basmamız fareyi hareket ettirmemiz birebir işlemci sayesinde gerçekleşir. İşlemciler açma kapama anahtarı gibi çalışan milyonlarca transistor den oluşur. Bu anahtarların programlanma vaziyetine bakarak elektrik verileri bunlar vasıtasıyla gerçekleşir. Bu sinyaller bilgisayarın yaptığı tüm işleri toplama, çıkarma ve bölme işlemleri olarak matematiksel verili işlemlere indirger.

İlk işlemciler belli işlemleri ve çoğu kez da sadece tek bir işlemi gerçekleştirmek için üretilmişlerdir. Fakat bunların fiyatı çok yüksek olmuştur ve yaptığı işlemler hudutlu kalmıştır. İşlemciler ana karta takılma şekillerine göre adlandırılan slot ve soket olarak iki farklı şekilde isimlendirilir.

1)Soket İşlemci

Kare şeklinde üretilmiş işlemci modelidir. Üst yüzeyinde marka ve model isimleri bulunur. Alt zemine bakıldığında işlemcinin cinsine göre hayli adette pinlerin ya da mesajların noktası bulunur.
Takıldıkları anakarta bir mandal kilit yardımı ile tutturulurlar. Anakarttaki sokete uygun işlemci seçilmelidir. Sözgelişi anakartta soket 939 varsa işlemcide 939 pinli işlemci olmalıdır.

2)Slot İşlemci

Diklemesine anakartın üzerine kurulur. Şekli dikdörtgen olan bir işlemci modelidir. Bir takım işlemci bileşenleri kart üzerindedir. Kartın alt bölümünde bulunan irtibat noktaları ile anakarta bağlanır. İşlemcinin savunması için dış kılıfı vardır. Kılıfın yan yüzeylerinde soğutucu vardır. Bu işlemcilerin imalatı durdurulmuştur.

İşlemci Markaları

1)İntel İşlemci

İntel AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkezli dünyanın en büyük işlemci üreticisi olup en tanınmış kişi işlemci markasıdır. Şirket 1968 seneninde heyetmiştir. Öncelikle 1971 seneninde intel 4004 işlemcisiyle piyasaya çıkmıştır. İntelin ürettiği kimi işlemci çeşitleri şunlardır;
İntel core i7 Processor, intel core i5 Processor, intel i3 Processor, intel core 2 Duo Processors for Embedded computing, qad-core intel xeon Processor 5300 series vs.

2)AMD

Advanced Mikro Devices şirketi merkezi AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olan mikro çip üreten bir şirkettir. Genel olarak şahsi bilgisayarlar için ürettiği işlemcileri ile bilinir.

• Masaüstü Bilgisayarlar için;Am386 ve Am486 seri örnekleri gibi…
• Laptop / notebook için; AMD Mobile k6-2/3 serisi, AMD Duron seri örnekleri gibi..

 

BİR CEVAP BIRAK