Ana sayfa İnternet Firefox Tarayıcı olarak devam edecek !

Firefox Tarayıcı olarak devam edecek !

Mozilla'nın Firefox'u yeni, değişik platformlara taşıma düşüncesi, çok elim bir şekilde sona erdi.

245
0
PAYLAŞ

Mozilla’nın web tarayıcısını aşıp internete bağlı diğer aletlere eriştirmek istediği Firefox, bu hayalinden vazgeçmek üzere…

Mozilla’nın Firefox‘u yeni, değişik platformlara taşıma düşüncesi, çok elim bir şekilde sona erdi.

Kar etme emeli olmayan Mozilla, Perşembe günü çalışanlarına bir izah yaptı ve Firefox‘u internete bağlı aletlere taşımak üzere çalışan takımın işini sonlandırdığını duyurdu. İşten çıkarılacak kişi sayısının ise takriben 50 olduğu söyleniyor. İşten çıkarmalarla beraber Mozilla’nın Firefox’u tekrar yükseltme gayretleri iyice yavaşlamış olacak. Bir vakitlerin seçenek edilen tarayıcısı, uzun müddettir Google Chrome‘un gölgesinde yaşıyor ve Mozilla’nın diğer aletlere erişme gayretine karşın kayda değer bir yükselme kaydedemedi. Firefox’un tesirinin azalmasında en çok mobil aletler tesirli oldu.

bir çok teknoloji ilişkili şirketlerin zıddına Mozilla, parayı kazanmak çok , web tecrübenini geliştirmeyi amaçlıyor. Bir başka söylemle Mozilla’nın yazılımlarını kullanmayan bir kullanıcı dahi Mozilla’nın web teknolojileri üzerindeki rolünden yararlanıyor.

Mozilla’nın alet takımı tarafından geliştirilen yazılım, Firefox ile aynı çekirdek teknolojiyi kullansa da yeteri alakayı hiç görmedi. Mozilla, Panasonic‘in 4K TV‘sine girerek ehemmiyetli bir muvaffakiyet ele geçirse de, sonrası pek gelmedi. “İnternete bağlı aletler” düşüncesi aslında devasa bir projenin bir parçasıydı ve Firefox OS‘u sürdürmeyi amaçlıyordu. Firefox OS ilk başlarda kimi firmaların dikkatini çekti ancak Mozilla, Firefox OS’un telefon bölümünü öldürerek, yola yalnızca cihazlarla devam edeceğini söyledi.

Farklıktan etkilenen bazı çalışanlar, Mozilla’da yeni görevlere gelecekler ve Mozilla’ya göre işten ayrılanlar, kıdem tazminatlarını alacaklar.

BİR CEVAP BIRAK