Ana sayfa İnternet Facebook’tan yeni bir hizmet: Paralo Meselesini Çözmek

Facebook’tan yeni bir hizmet: Paralo Meselesini Çözmek

218
0
PAYLAŞ

Facebook, internet sitelerinde kullandığınız şifreleri unutmanızın önüne geçebilecek yeni hizmetini ortaya çıkardı!

Facebook, parola yöneticisi kullanmayanların en büyük baş ağrılarından biri olan “parola unutma” derdini çözmek üzere ortaya yeni bir hizmet çıkardı.

Facebook, bu hafta sunmaya başladığı hizmet ile GitHub seans açma bilgilerini kaybeden kullanıcıların hesaplarına güvenle ulaşabilmelerini sağlayacak. Bunun için şifreli HTTPS irtibatı üzerinden birkaç irtibata tıklamanız yetecek ve işlem saniyeler içinde bitirecek. Heyetimi yapmak için Facebook kullanıcılarının bir GitHub kurtarma yöntemi geliştirmeleri ve bu yöntemi Facebook hesaplarına kayıt etmeleri gerekiyor. Bu işlemin hemen peşinden GitHub parolasını unutan bir kullanıcı, Facebook’a giriş yaparak anahtarın GitHub‘a vakit damgalı biçimde gönderilmesini isteyebiliyor.

Anahtar şifreli olduğundan, içerisindeki şahsi bilgileri Facebook göremiyor. İstek gönderildikten sonra GitHub hesabını kurtartmış oluyorsunuz. Yöntem, bir çok sistem de yer etmiş ve artık güvenilir sayılmayan hesap getirme yöntemlerini raftan kaldırmayı amaçlıyor. Çoğu hizmet, mesela Favori takımınız hangisi?” gibi yanıtı kolay düşünülen suallerle hesabınızı kurtarmanıza müsaade ediyor. Bu gibi izah eder, hesabınızın kolayca ele geçirilebilmesi manasına gelebiliyor.

Ele geçen elektronik posta hesapları, bütün hesaplarınızın bir anda ele geçmesine neden olabildiğinden, Facebook’un hizmetinde bir hız hududu bulunuyor. Facebook’ta bulunan hesabınız başkası tarafından alınması durumunda  , gizli işler çeviren bu hırsızın diğer tüm hesaplarınıza el koymasına büyük bir engel koyuyor.. Hizmet, hali hazırda sadece GitHub ile işliyor lakin Facebook, diğer sitelerin de bu hizmetten yararlanmasını umuyor. Hizmetin teknik ayrıntılarına buradan erişilebiliyor ve firma, güvenlik açığı tespit edecek kişileri ödül verme  programına davet ediyor.

BİR CEVAP BIRAK