Ana sayfa Güncel Cerrahi robot hassasiyetle göz enjeksiyonu yapabiliyor

Cerrahi robot hassasiyetle göz enjeksiyonu yapabiliyor

242
0
PAYLAŞ

Dünyada İlk defa göz doktorlarından oluşan bir ekip, bir kan pıhtısını çözmek için bir hastanın retinal venine doğrudan trombolitik bir ilaç enjekte edebildiler.

Enjekte yapılan damar insan saçından daha ince olmasına rağmen başarıyla operasyon sonuçlanmıştır. Cerrahi robot araştırmacılar tarafından son teknolojiyle geliştirilmiştr. Belçika’da bir üniversite , tedavi uyguladıkları bir süreçte  retinal ven tıkanıklığı teşhisini görme ve körlüğün azalması şeklinde tanımlarlar. Şu anda doktorlar böyle bir problemi enjeksiyonlarla olumsuz etkilerini bastırmaya çalışıyorlar. Retinal damar sadece yaklaşık olarak 0,1 milimetre genişliğindedir. İlaç 10 dakika süreyle doğrudan verilmek zorunda olduğundan, bunu  elle yapmak oldukça zor görünüyor.

Leuven’deki  Üniversite Hastanesindeki göz cerrahı Profesör Peter Stalmans, şunları söyledi:

“Retinal ven tıkanıklığı için şu andaki tedavi 32.000 € göz başına maliyeti – Bu sadece yüksek yan etkileri olan bir rahatsızlığı tedavi ederek görme kaybınızı önlemek ya da en aza indirmek için biraz yüksek bir fiyat oalbilir. Retinadaki trombozun sebebini tedavi etmemizi sağlıyor, bundan sonra ne olacağını bekliyoruz: başarılı olursak, gözü görmeyen insanların tekrar görebillmelerini sağlayabiliriz “dedi.

Araştırmacılar sorunu tam olarak çözebilmek için, cerrahın iğneyi doğru yere enjekte edebilmesi için ona yardımcı olacak bir robot ürettiler. Ayrıca, ilacı insan saçından daha ince olan damara enjekte edebilmek için; insansaçından üç kat daha ince  0.03 milimetrelik bir iğne tasarladılar. Üniversiteye göre, yöntem kan pıhtısını başarılı bir şekilde çözüyor ve hasta kendini çok daha iyi hissediyor..

Ancak, herkesin aynı muameleden geçebilmesi biraz zaman alacaktır: Ameliyat tedavi yönteminin, klinik araştırmasının ilk aşamasının bir parçasıydı sadece. Cerrahlar, tedavinin başarısını diğer hastalarda görebilmek ve daha sonra etkisinin sonucunu diğer hastalar üzerinde incelemek zorundadırlar.

Kaynak : Ku Leuven

::: TSM- Teknosayfam.com

BİR CEVAP BIRAK