Ana sayfa Güncel Beyin Kanserine Elektrikli Çözüm

Beyin Kanserine Elektrikli Çözüm

206
0
PAYLAŞ

Elektrikli kafatası başlığı, beyin kanseri olanların daha uzun süre yaşamalarına yardımcı oluyor.

Bir klinik araştırmada glioblastomalı , beş yıllık sağ kalım oranını iki katına çıkardı.

Beyin Kanserine Elektrikli Çözüm, Hayatta Kalma Süresini Uzatıyor

Düşük yoğunluklu elektrik alanlarına sahip tümörleri , şoka uğratan bir kafatası kapağı, insanların beyin kanseriyle savaşmasına yardım ediyor. Beyin Kanseri Araştırmaları için Amerikan Derneğinin yıllık toplantısında sunulan bir klinik araştırmaya göre , oral kemoterapi ilacı temozolomid ile kombine edildiğinde, hastalarda hayatta kalma zamanını önemli ölçüde iyileştirdiği saptandı.

Optune medikal cihazı, beyine sürekli olarak alternatif elektrik dalgaları vererek çalışır. Araştırmacılar, hücre bölünmesini bloke ettiği için, bunun bir anti-kanser etkisi olduğuna inanıyorlar. Klinik araştırmada, glioblastom adı verilen agresif bir kanser tanısı konan hastalara, rastgele Optune cihazı ve kemoterapi tedavisi verilirken diğerlerine kemo verildi. Kapağı kullananların ortalama  hayatta kalma süresi 21 aydı; buna karşın diğerlerinin ortalama hayatta kalma süresi 16 ay oldu. Hastalar için iki, üç, dört ve beş yıllık hayatta kalma  oranları da belirgin şekilde arttı: yüzde 31’e karşı yüzde 43; Yüzde 16, yüzde 26; Yüzde 8’e karşı yüzde 20; Yüzde 13’e karşı yüzde 5 olarak gerçekleşti.

 

Northwestern Üniversitesi Nörolojik Cerrahi Bölümü profesörü Dr. Roger Stupp, çalışmanın bulgularından heyecan duyuyor. Glioblastoma‘lı insanlar için herhangi bir tedavi yönteminin hayatta kalma süresini iyileştirdiğini kanıtladığın bu yana 10 yıldan fazla bir süre geçmişti. Basında çıkan açıklamada, “20 yıl önce GBM’li hastalara tedaviye başladığımda, hastaların çoğunluğu bir yıldan kısa bir süre içinde öldü ve uzun süreli sağkalım neredeyse yoktu” dedi . “Şimdi, iki yıl ve sonrasında sağkalımda anlamlı bir iyileşme görüyoruzOptune ve temozolomid kombinasyonuyla yedi hastadan biri beş yıldan daha uzun yaşıyor. ”

 

Associated Press, cihazın güvence vaat ettiği belirtildiği gibi, günde yaklaşık 700 Dolar’a mal olması gerektiğini de belirtti . Birçok ABD sigorta şirketi bunu karşılarken, Medicare bunu yapmaz. Ancak, klinik araştırmayı finanse eden onkoloji şirketi Novocure, gerekirse tedaviyi ödeyeceğini söyledi. Novocure Yönetim Kurulu Başkanı Bill Doyle AP‘ye verdiği demeçte, “Sigorta durumundan bağımsız olarak hiçbir hastayı reddetmedik” dedi .

Kaynak: Amerika Kanser Araştırmaları Derneği

BİR CEVAP BIRAK